Stafford & Stone Canoe Club Latest News

Wednesday 28th September 2016

World Cup Final – Tacen, Slovenia

Last weekend the Canoe Slalom  World Cup 2016 came to it’s climax in Tacen Slovenia.
Four Stafford and Stone athletes were to compete in the final event as part of Team GB.Stafford & Stone Canoeist

Adam Burgess (C1M) had made a marked improvement in his World Cup series results over each of the previous four races and the Tacen final was to follow the same pattern.  Adam qualified in the first of his heat runs in 20th place through to the semi finals where he then achieved 5th place and secured his spot in the C1M final.

Jasmine Royle (C1W) who is still an U23 paddler had won Individual Silver and Team Gold only two weeks ago at the U23/Junior Europeans in Solkan.  World Cup 4 in Prague had seen her miss out on the final so it was all to play for in Tacen.  Jasmine Qualified in her first heat run to go through to the semi finals. This time Jasmine put in a fantastic run to get herself through to the final in 4th place.  Her final run was great but penalties she picked up left Jasmine in 6th place.  Outstanding paddling and definitely an athlete to be watching in the next few years as she enters the senior team, and the lead up to Tokyo 2020 Olymoic Games where C1W will make it’s debut.

Lizzie Neave has had mixed results in this years World Cup series, making 2 out of the 4 World Cup Finals.Stafford & Stone Canoeist
In Tacen Lizzie went straight through after her first heat run in 16th place and came 9th in her semi final run to achieve her place in the final.  The final saw Lizzie finish in 9th place.

In K1M we would have expected to be watching Joe Clarke compete, but as he is waiting for his boat to arrive home from Rio and is travelling round the UK making appearances, Christopher Bowers was asked to compete in the World Cup Final.
Chris, who is currently a member of the Team GB Junior Team, went through to the Semi’s in his second heat run and in the semi finals Chris finished a in 20th place. A great achievement for a junior 18 paddler.  I am sure we will be seeing great results from Chris in the very near future!!

The squad have flown home and soon will be back racing and training in the UK.

(Photo’s by Andy Neave)

 

British Open – Lee Valley, London

Last weekend saw the annual British Open take place at Lee Valley Olympic White Water Course in London, and Stafford and Stone Canoe Club were out in force to represent this outstanding Canoe Slalom club.

Senior and Junior paddlers were competing in all of the five slalom categories on the toughest course in the country for the title of British Open Champions.

Alongside this were other water sport events, a division two slalom on the Legacy Loop and British Olympians were in attendance to sign autographs, meet and greet the paddlers, friends, family and public who had travelled to London for the weekend to attend the event.  British Canoeing had gone all out to ensure there was something for everyone.  We were even treated to some excellent commentary during the slalom event by Ettiene Stott, London 2012 Gold Medallist (C2).  The buzz around the BC stand was constant throughout the two days, particularly when S&SCC’s Joe Clarke arrived with his Gold Medal.

Day one started with heat one and first down were the C1W. Representing S&SCC were Jasmine Royle, recently back from the final of the World Cup Series and Jessica Magson.  Jasmine who has finished the World Cup Series with a World Ranking of 7th in C1W went straight through heat one into Sunday’s semi final.  Newly promoted Premier division C1W Jessica Magson didn’t quite make the semi finals in C1 missing out by just one place but had another chance as she was also competing in the women’s Kayak event.

Onto C1M and representing S&SCC were Adam Burgess, Sam Maingay, Mike Dickinson, Jonathon Li, Andrew Roden and Daniel Bate.  Adam who was also just back from the World Cup Series and now ranked 3rd in the World Cup Rankings, also went straight through to the semi finals in heat one along with Sam Maingay who qualified in 20th place.  Mike Dickinson following from heat two.

K1W  were up next and competing along with Lizzie Neave were Hannah Bailey, Megan Bate, Shannon Judge and Jessica Magson.  After achieving a World Cup Ranking of 7th from this summer Lizzie sailed straight through to the semi’s in 1st place. Hannah Bailey qualified also in heat one in 1oth place, with the other three having to compete in heat two after lunch.  All three performed well but there were only 15 places left in the K1W semi final and around 40 paddlers in the 2nd heat.  Jessica Magson, who trains as part of the British Canoeing  Super Regional Squad, came in 15th place taking the last slot in the semi’s, in her first ranked race on the Olympic course.

Next were the K1M, always a very exciting and fast category, and represented well by S&SCC junior and senior athletes.  Joe Clarke was not competing at this event as he was still waiting for his boat to return from Rio, but was still kept very busy signing autographs.
Mick Berwick, Kurts Adams Rozentals, Sam Maingay, John Dickinson, Isaac Barker, Mike Dickinson, Robert Holdway, Austin Barker, Rob Neave, Paul Sunderland, David Bain and Christopher Bowers were all battling it out for a place in the semi finals.

Times, as always were very close and going through over both heats were Christopher Bowers, David Bain, Austin Barker, Paul Sunderland, Sam Maingay, Rob Neave, Mike Dickinson and Robert Holdway.

Last of the heats was C2’s with brothers and C2 partners James & Andrew Roden competing for Stafford and Stone. James and Andrew flew down the course qualifying for the semi final in 1st place.

Day two and it was time for semi finals.  Nervous but confident paddlers waited in the start pool for their chance to qualify for a place in the finals.  Sunday’s course had been designed by British Canoeing coach Mark Ratcliffe and was more tricky and technical than Saturdays.  The race was running in championship format so therefore paddlers only had one semi final run to try to gain their spot in the first ten.  Competing against some of the best paddlers in the world!

First down was C1W and Jasmine Royle put down a good run in the second fastest time to secure her place in the final.  Next was C1M Adam Burgess secured his place in the final with a smooth and conservative semi final run finishing 7th.  Sam Maingay, who trains as part of British Canoeing England National Talent Squad, had a fast and tidy run but unfortunately picking up one 2 second penalty which put him just outside the top ten in 13th place.

The K1W semi final followed and Lizzie secured her place in the final with 1st place and Hannah Bailey just made the final taking the 10th and final place.  In K1M David Bain, Christopher Bowers and Paul Sunderland finished in the top ten to secure their places in the British Open Final.  In the C2 semi final the Roden brothers finish again in 1st place qualifying for the final.

It was all to play for on Sunday afternoon.  The sun had made an appearance and the atmosphere was electric as we all waited for the finals to begin.
First down C1W Jasmine Royle representing S&SCC.  Jasmine picked up three penalties on her final run but still she came away with a third place in this years British Open.  Jasmine has had a fantastic year on the international circuit and will be advancing from an U23 to a Senior paddler for the 2017 season.

Next to battle it out was the C1M where Adam Burgess had a fantastic fast and clean run to put him in first place, but Adam had a tense wait for another six competitors to come down the course before he could celebrate.   The times were close and Ryan Westley was looking like he was going to take the title, but he picked up a two second penalty which put him 0.75 seconds behind Adam.  Adam had won and was crowned British Open Champion 2016.

K1W was to follow, Hannah was first down and had an exceptional run, quick and penalty free.  Lizzie was to be the last K1W down the course after qualifying first in the semi’s.  It wasn’t to be for Lizzie picking up 4 seconds in penalities to finish in 3rd place, with Hannah Bailey finishing in 4th.

The penultimate catergory, K1M, and S&SCC had three athletes in the final. All three put in good performances in the closely fought final. No podium places this time for these athletes but I am sure we will be seeing fantastic things from all of them. David Bain finished joint  4th, Christopher Bowers 6th, and Paul Sunderland 8th.  We shall be seeing much more of these athletes in the 2017 season, as the youngest of the trio Chris Bowers has been competing as part of the junior GB team this season and was covering for Joe Clarke in the World Cup Final.  Paul who achieved reserve spot on the U23 GB Team has competed as part of the U23 team this season.

Final runs were the C2, James and Andrew picked up 4 seconds in penalties in their final run to finish in third place overall.  Known as Oz and Bert the brothers have been competing in C2 for many years and are a formidable team.  Only last weekend the pair had competed for S&SCC at the National Interclub Championships where their first place in C2 helped secure the club the National Championship title.

This is the first British Open that I have attended and I can’t wait for next year!

 

And the Success continues for S&SCC…..

After a fabulous 2016 at Stafford and Stone Canoe Club this weekend the local canoe slalom club sent two teams (team A and team B) down to Cardington in Bedford to defend their National Interclub Championship Title.

The National Interclub Championships is held each year and Canoe Slalom Clubs from all over the UK  send teams to compete for the title of National Interclub Champions.  Stafford and Stone Canoe Club have been very successful at this national competition since it’s conception 31 years ago.

Winning t no less than 23 out of 29 of the events, and claiming the title for the past 12 years in a row.

This year the teams would have a difficult challenge as some of there top paddlers were competing in the World Cup Final in Tacen, Slovenia.  Also knowing that the team from Holme Pierrepont CC who are based near the National Water Sports Centre in Nottingham, home of British Canoeing Head Office, and the two teams from Lee Valley, nr. London, site of the London 2012 Olympic Course and training site for Team GB would be hot on their tails to take the Championship Title.

Saturday would bring some fantastic results for both S&SCC teams and at the end of day one Team A had achieved enough to be in the lead.  Day two was very closely fought but by the end of Sunday afternoon Team B finished in a very respectable 5th position and Team A were  crowned National Interclub Champions 2016. An outstanding  24th Championship title and their 13th win in a row!

The team returned home victorious!

Both teams achieved outstanding team and individual results and two further trophies were awarded…

The Peter Hanover Memorial Trophy (awarded to highest ranked Junior 14 K1 man) was won by Kurts Adams Rozentals  and The Cool Blue Canoes Trophy (awarded to the highest ranked Junior 14 C1 woman) was won by Rebecca Harratt.

Team captains Karen Judge, Debs Homer and Rufus McGreary said

“We are so Proud of both teams.  All team paddlers did their very best to ensure we returned home victorious.  The clubs success is very much a testament to the commitment and hard work of the paddlers, coaches and parents and all those who offer their support and time to ensure our club is the best it can be!”

National Interclub Championships

From left to right
Back Row – John Dickinson (K1Vet), Darren Ship (K1M3), Kurts Adams Rozentals (K1M1), Austin Barker (K1MP), Paul Sunderland (K1MP), Ken Lawson (K1M2), Andrew Roden (C2MP), James  Roden (C2MP).
Front Row – Tyler Dickinson (K1W2), Jessica Magson (K1W1), Tiegan Judge (K1W3), Megan Bate (C1WP), Robert Harratt (C1MP), Karen Tomlinson (A Team Captain), Debs Homer (A Team Captain).

Winners & trophies

The Cool Blue Canoes Trophy – Rebecca Harratt
The Peter Hanover Memorial Trophy – Kurts Adams Rozentals